top of page

25.10.2022

Na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie będzie można kupić moją książkę "Hej, dziewczyno!". Zapraszam serdecznie na stoisko Wydawnictwa Papierowy Motyl (stoisko B50). A ja będę tam na Was czekała w niedzielę 30. października między 14:00 a 15:00. Będzie mi przemiło, jeśli się spotkamy. Do zobaczenia w najbliższą niedzielę.

*** "Hej, dziewczyno!", Patrycja Mnich, Wydawnictwo Papierowy Moty, 2019 r. www.patrycjamnich.com


Blurb: >>Łucja, Zoya, Kamila... Patrycja Mnich, ceniona pisarka i scenarzystka, opowiada o kobietach jak nikt inny. „Hej, dziewczyno!” to świetnie skonstruowana, wciągająca opowieść o kobietach samodzielnych, błyskotliwych i odważnych. Feminizm, ale bez demagogii; teza – jednak bez publicystycznego koturnu, okraszona za to dowcipem, fantazją i komizmem sytuacyjnym. Nowa powieść Patrycji Mnich jest historią wspaniałych kobiet nie poddających się jakimkolwiek schematom myślenia i działania, realizujących cele w zgodzie z sobą, nie z jakimkolwiek dyktatem zachowań. To opowieść o sile, którą chwilami stać nawet na słabość. Zaborskie, te – jak pisze autorka - „wrzody na dupie” Krakowa, są wieczne. I właśnie to jest wspaniałe<< * Łukasz Maciejewski - krytyk filmowy i teatralny, wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi, członek Europejskiej Akademii Filmowej


>>Pisarstwo Patrycji Mnich przyciąga uwagę tworzeniem ludzkich portretów pisanych z czułością, ale bez idealizowania, ze zrozumieniem tego co w człowieku małe i duże. Umiejętność zauważenia i rozpoznania szczegółu, pojedynczego zdarzenia, zwrócenie uwagi na sprawy nieistotne, ukryte, poczucie humoru, dystans - to kolejne cechy wyróżniające tę prozę. Najnowsza książka w sposób nierozpoznany w polskiej literaturze jest próbą opisu pierwiastka żeńskiego z pełnym zrozumieniem dla jego wzlotu i upadku, dla jego niezwykłości i pospolitości, umiejętności przekraczania i banału. Ten ton jest nowy, odkrywczy i zasługuje na najwyższą uwagę<< * Tomasz Cyz – reżyser, eseista, były redaktor naczelny “Ruchu Muzycznego”, współtwórca i były naczelny “Dwutygodnika”


Comments


bottom of page